Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu

Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu
 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 xp ip uçları!!!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 104
Kayıt tarihi : 15/11/08
Yaş : 27

MesajKonu: xp ip uçları!!!   Paz Kas. 30, 2008 1:15 pm

1. Xp Açılış Logosunu Kaldırmak

windows Xp Açılış Logosunu Kaldırarak Sistem Açılış Süresini Bir Miktar Azaltabilirsiniz. Bunun İçin:

• Bilgisayarım'a Sağ Tıklayarak, Açılan Menüden Özellikleri Seçin.
• Açılan Bölümde Yer Alan Gelişmiş’i Tıklayın.
• Açılan Menüden En Altta 3. Seçenek Olan Başlangıç Ve Kurtarmanın Karşısında Yer Alan Ayarlar Düğmesini Açın.
• Düzenle’yi Tıklayın, Karşınıza Çıkan Notpadde Satırın Sonuna (boşluk)/noguiboot Ekleyin.

2. Sistemin Açılıştaki Hızını Artırmak

bunu Yaptıktan Sonra "c:\windows\prefetch\" Altındaki Tüm Dosyaları Silebilirsiniz. Zamanla Bunlar Yine Dolacaktır.

"hkey_local_machıne\system\currentcontrolset\c Ontr Ol\session Manager\memorymanagment\prefetchparameters\" Sağ Penceredeki "enableprefetcher" Değerini ( 5 ) İle 7 Arasında Bir Değer Yapın.

3. Windows Açılış Penceresini Kaldırmak

windows Xp'de Orijinal Ayarlarda Sistem Açılışı Sırasında Açılış Penceresi Oldukça Uzun Bir Zaman Beklemektedir. Bu İşlemi Daha Kısa Bir Süreye Almanız Veya Tamamıyla Kapatmanız Mümkündür. Bunu Yapmak İçin:

• Bilgisayarım'a Sağ Tıklayarak, Açılan Menüden Özellikleri Seçin.
• Açılan Bölümde Yer Alan Gelişmiş’i Tıklayın.
• Açılan Menüden En Altta 3. Seçenek Olan Başlangıç Ve Kurtarmanın Karşısında Yer Alan Ayarlar Düğmesini Açın.
• Açılan Menüde Time To Display List Of Operating Systems Ve Onun Hemen Altındaki Time To Display Recovery Options When Seçeneklerinin Karşısındaki Zaman Ayarlarının Değerlerini 0 (sıfır)'a Getirin. Veya Seçili Olan Kutucuklardaki Onay İşaretlerini Kaldırın.

4. Sisteminizin Kapanıştaki Süresini Azaltmak

işletim Sistemin Kapanışının Uzun Sürmesi, Bir Çoğumuz İçin Sinir Bozucudur. Bu İşlemin Böyle Uzun Sürmesinin Nedeni, Arka Planda Çalışan Programların Tek Tek Kapanma İşlemine Girmesidir. Bunu Ayarlamak İçin:

"hkey_current_user\control Panel\desktop" Altında "autoendtasks" Değerini "1" Yapmak Gerekir.

buna Ek Olarak Kapanma Süresini De Hızlandırmak Mümkün.

"hkey_local_machıne\system\controlset001\contr Ol"d E Yer Alan "waittokillservicetimeout" Değeri 20.000 Den 3.000'e İndirildiğinde 3 Saniye İçerisinde Kapanmayan Uygulamalar "kill" İşlemine Tabi Tutulacaktır. Yanlız Dikkatli Olun, Bu Ayar Bir Takım Hatalar Meydan Getirebilir. Onun İçin Ayarlayacağınız Süreyi Deneme Yanılma Yoluyla Belirleyebilirsiniz.

5. Programların Timeout Süresini Değiştirmek

şayet Bir Program, İşletim Sistemine Uzun Süre Bilgi Vermezse , Xp Bu Programın Kilitlendiğini Farz Edecektir. Söz Konusu "timeout" Süresini Değiştirebilirsiniz. Bunun İçin:

"hkey_current_user\controlpanel\desktop" Anahtarını Aktif Hale Getirin. Burada Bulunan "hungapp-timeout" Öğesini Değiştirmek İçin Üzerine İki Kere Tıklayın Ve Bunun Sonucunda Ekrana Gelen Pencere Üzerindeki Değer Verisi Kutusuna Milisaniye Olarak İstediğiniz Bir Değer Girin.

6. Başlangıç Dosyalarına Defrag

windows Xp'de Ki Hoş Özelliklerden Biri De Açılış Dosyalarını Sabit Diskin Başlangıcına Yerleştirme İmkanı. Bu Sayede Sistem Açılışı Daha Hızlı Gerçekleşebiliyor. Bunun İçin:

"hkey_local_machıne\software\microsoft\dfrg\bo Otop T İmizefunction" Anahtarına Girin. Burada "enable"a Çift Tıklayın. Değer Olarak "y" Girin.

7. Cache Ayarlarını Değiştirmek

microsoft , Nt Teknolojisini Temel Alan İşletim Sistemlerinde, Yani Xp'de De, Cache (önbellek) Parametrelerini Değiştirmiş. Bu Sayede Bilgisayar, Windows 98 Veya Me Kurulu Haline Göre Biraz Daha Hızlı Çalışıyor. Ancak Bu Parametrelerle Oynayarak Sisteminizden Biraz Daha Yüksek Bir Performans Elde Etmeniz Mümkün. Bunun İçin:

"hkey_local_machıne\system\currentcontrolset\c Ontr O L\sessionmanager\memorymanagement" Anahtarında "disablepagingexecutive"e Çift Tıklayın Ve Değer Olarak "1" Girin. Aynı Şeyi "largesystemcache" İçinde Yapın . Windows, Bu Değişiklikle Daha Büyük Bir Dosya Ön Belleği Oluşturacak Ve Kernel'ın Bazı Parçalarını Sabit Diske Kaydetmeyecektir...

8. Ntfs Dosya Sistemini Hızlandırmak

ntfs’nin Çok Fazla Dosya Ve Alt Dizin Olduğunda İşlerde Daha Kolay Baş Edebilmek İçin Tuttuğu Bazı Bilgileri Dikkate Almamasını Sağlamak İçin:

"hkey_local_machıne\system\currentcontrolset\c Ontr O L\filesystem\" Sağ Pencerede Sağ Mouse Tuşuna Basarak "dword" Formatında Yeni Anahtar Yaratın Ve Bu Anahtara "ntfsdisablelastaccessupdate" Adını Verin. Değerini "1" Yapın.

9. Tüm Atapı Aygıtları İçin Dma Modunun Kullanılmasını Sağlamak

atapı Kanalları Ide Sürücülerinizin Anakart İle İletişim Kurmasını Sağlar Ve Kanala Eklenen İkinci Sürücüler Otomatik Olarak Düşük Performanslı Pıo Moduna Geçerler. Bunu Düzeltmek İçin:

• Bilgisayarım'a Sağ Tıklayarak, Açılan Menüden Özellikleri Seçin.
• Açılan Bölümde Yer Alan Donanım’ı Tıklayın.
• Aygıt Yüneticisi’ni Tıklayın Ve Açılan Penceredeki "ıde Ata/atapı Denetleyiciler"i Altındaki "birinci Ve İkinci Ide Kanalları"nı Tıklayın.
• Her İkisinde De "gelişmiş Ayarlar" Altında Olan "aktarım Modları"nı "dma Kullanabiliyorsa" Yapın.

10. Dizin Oluşturma Hizmetini Kapatmak

dizin Oluşturma Hizmeti Yüksek Miktarda Bellek Kullanan Küçük Bir Uygulamadır. Sabit Diskteki Dosyaları Sık Sık İnceleyerek Listeler Ve Arama İşlemi Yaptığınızda Hızlı Sonuç Almanızı Sağlar. Bunu Kapamak İçin:

"denetim Masası > Program Ekle/kaldır > Windows Bileşenlerini Ekle/kaldır" Buradaki Dizin Oluşturma Hizmetinin Yanındaki İşareti Kaldırın.

11. Bazı Servisleri Kapatmak

servisler Bilgisayar Açıldığında Devreye Giren Ve İşletim Sistemine Yardım Eden Uygulamalardır. Çok Sayıda Servis Arka Planda Çalışmasına Rağmen Gereksiz Yere Bellek Ve İşlemci Kullanımına Sebep Olur. Bunlardan Bi Tanesi Otomatik Güncelleştirmedir.bunu Önlemek İçin:

çalıştır > Services.msc > Otomatik Ggüncelleştirme’i Tıklayın Karşınıza Gelen Pencerede Başlangıç Tipini "devre Dışı" Yapın. Aynı Şekilde Boşuna Çalıştığını Düşündüğünüz Servisleri Kapatabilirsiniz.

12. Resim Öngösterimi (thumbnail) Belleğini Kapamak

windows’un "thumbs.db" Dosyalarını Oluşturmasını İstemiyorsanız:

"hkey_current_user\software\microsoft\windows\ Curr E Ntversion\explorer\advance" Sağ Penceredeki "disablethumbnailcache" Değerini "1" Yapın.

13. Hata Raporu Göndermeyi Kapamak

hata Raporlarının Gönderilmesini Ve Her Seferinde Ekrana Bir Mesaj Gelmesini İstemiyorsanız:

• Bilgisayarım'a Sağ Tıklayarak, Açılan Menüden Özellikleri Seçin.
• Açılan Bölümde Yer Alan Gelişmiş’i Tıklayın.
• Hata Bildirimi’ni Tıklayın Ve "hata Bildirimini Devre Dışı Bırak"ı İşaretleyin.

14. Dosya Arama Yardımcısını Kapamak

arama Yaparken Windows’un Klasik Penceresini Kullanmak İstiyorsanız:

"hkey_current_user\software\microsoft\windows\ Curr E Ntversion\explorer\cabinetstate" Sağ Pencerede Sağ Mouse Tuşuna Basarak "dize Değeri" Formatında Yeni Anahtar Yaratın Ve Bu Anahtara "use Search Asst" Adını Verin. Değerini "no" Yapın.

15. Messenger’ı Sisteminizden Tamamen Kaldırmak

messenger Uygulamasını İstemiyorsanız, Sisteminizden Tamamen Kaldırmak İçin:

çalıştır > "rundll32 Advpack.dll,launchınfsection %windir%\ınf\msmsgs.inf,blc.remove" Yazın.

16. Menülerde Gezinme Hızının Artırılması

menülerde Gezinirken Kısa Bir Gecikme Yaşanır Bunu Regitry'de Ki Bir Ayarın Değiştirilmesiyle Giderilebilir. Bunun İçin:

"hkey_current_user\controlpanel\destop" Altıdaki "menushowdelay" Dizesine Çift Tıklayıp 400 Olan Değeri "0" Olarak Atadığınızda Sorun Çözülecektir.

17. Windows Xp Internet Hız Sınırlamasını Kaldırmak

dikkat! Sadece Windows Xp Professional İçin. Windows Xp Prof. Sadece 80 % İnternet Hızını Kullanıyor. İnternetinizin Hızını 20 % Çoğalta Bilirsiniz. Bunun İçin:

başlat > Çalıştır > Gpedit.msc > Bilgisayar Yapılandırıcısı > Yönetim Şablonları > Ağ > Qus Paket Zamanlayıcısı > Ayarlanabilen Bant Genişliğini Sınırla > Etkin > Bant Genişlik Sınırı = 0 > Uygula > Tamam Yapmanız Yeterli.


18. Bir Sistem Hızlandırma Programı Olan Bootvis’in Kullanımı

programı Kurduğunuzda Yapmanız Gerekenler Şöyle, C’ye Kuruyorsunuz Ve Oraya Gidip Bootvis Adlı Dosyaya Tıklıyorsunuz. Program Açıldıgında Üstte Bulunan Seçeneklerden, "trace" İsimli Yere Tıklıyorsunuz, Açılan Yerde "next Boot + Driver Delays" Tıkılıyorsunuz. Açılan Bölümde Sadece Ok’ye Tıkılıyorsunuz Ve Oradaki Saniye Bitinceye Kadar Bekliyorsunuz. Bilgisayarınız Reset Yapıyor, Bilgisayarınız Yeniden Açıldıgında Bekleyin. Açılan Sayfada Bilgisayarınız Şu Anda Ki Performansı Ve Ne Kadar Sürede Açıldıgını Ve Kapandıgını Gösteren Bir Şema Çıkacak. Bu Şemada Uzun Ve Ucunda Kare Olan Bir Çubuk Göreceksiniz O Çubuk Nerdeyse O Sizin Sürenizdir. Bu Sonuçları Aldıktan Sonra Şimdi Sıra Geldi Bilgisayarınızın Performansını Yükseltmeye, Bunun İçinde Yine O Sayfayı Kapatmadan "trace"e Tıklıyoruz. Açılan Yerde "optimize System" Yazan Yere Tıkladıgımızda, Açılan Yerdeki Saniyenin Bitmesini Bekliyoruz. Bilgisayarınız Yeniden Açılıp Kapanacak, Ve Bu Sefer Açıldıgında Bekliyecez. Karşınıza Çıkan Optimize Ayarları Yapıyorum Yazısı Bitinceye Kadar Ne Cancel Nede Görevi Sonlandır Yapmıyoruz. Bu İşlem Bilgisayarınızda Ne Kadar Program Varsa O Kadar Üzün Sürecektir Ama Oratalama Olarak Sanırım 5/10 Dakika Beklememiz Gerekiyor. Bu Optimize Ayarlar Yazısı Kendiliginden Kapanıncaya Kadar, Bekliyoruz. Bittigi Zaman Tekrar Bootvis’i Açıyoruz Ve "trace" Ye Tıklıyoruz Ve Ordan "next Boot + Driver Delays"e Tıklıyoruz, Ok Diyoruz. Saniye Bitinceye Kadar Bekleyin, Bilgisayarınız Reset Yapacak Ve Açıldıgında Bekleyin Pençere Açılsın. Açılan Pençerede Şimdi Ki Sürenize Bakın Düşme Oldugunu Ve Hızı Arttıgını Göreceksiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hatice-kinem.yetkin-forum.com
 
xp ip uçları!!!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu :: İşLetim SisTemLeri :: Windows-
Buraya geçin: