Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu

Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu
 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 XP için yararlı ipuçları..

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 104
Kayıt tarihi : 15/11/08
Yaş : 27

MesajKonu: XP için yararlı ipuçları..   Salı Kas. 25, 2008 10:41 pm

Bilinmeyen dosya türleri için web aRamasının kapatılması

Uzantısı tanımlanmamış herhangi bir dosyaya çift tıkladığınızda, Windows dosyayı açabilecek uygun yazılımı bulmak için internete bağlanmayı önerir. Ancak tanımadığınız dosya türlerini öncelikle bir metin düzenleyicisiyle izleyebilir ve hatta doğru yazılımı kendiniz belirleyebilirsiniz.
İpucu: Özel bir Kayıt Defteri anahtarı yla sunulan yardımı kalıcı olarak reddedebilir ve ilgili yardım penceresi yerine doğrudan yazılım seçiminin yapıldığı pencereye yönlendirilebilirsiniz. Başlat / Çalıştırıdan ıregeditı komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisiıni başlatın ve HKEY_CURRENT_USER Software M'soft Windows CurrentVersion Explorer anahtarına geçin. Pencerenin sağındaki boşluğa tıkladıktan sonra Düzen / Yeni / DWORD değeri ile InternetOpenWith değişkeni tanımlayın. Bu değişkeni seçerek Düzen / Değiştirıden değeri ı0ı olarak girip, gerek duymadığınız iletişim penceresini devre dışı bırakın. tamamıa tıklayarak değişiklikleri onaylayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisiıni kapatın.

! Dikkat: Bu değişiklik yalnızca o anki kullanıcıyı etkiliyor. sistemde birden fazla kullanıcı tanımlanmışsa diğerleri için de aynı adımı uygulamalısınız.


[Internet Explorer]

Sık Kullanılanlarıın yazdırılması
Elektronik ortamda derlediğiniz önemli bilgileri kâğıda aktarmak isteyebilirsiniz. Sık Kullanılanlar listesi de bu bilgiler arasında yer alıyor. Ancak ne Sık kullanı lanları düzenle ne de Yazdır menülerinde bu iş için kullanabileceğiniz bir seçenek yok.

İpucu: Internet Explorer, Sık Kullanı- lanlarıın doğrudan yazdırılmasına izin vermiyor. Söz konusu internet adreslerini kâğıda aktarmak için yazılımın sunduğu farklı bir sihirbazdan yararlanabilirsiniz. Bu amaçla Dosya / Al ve Verıden Alma / Verme Sihirbazıını başlatı n. İleriıye tıklayın ve Sık kullanılanları verıi işaretleyin. Bir sonraki pencereden tüm adresleri ya da yalnızca belirli bir klasörü kopyalayabilirsiniz. Dosya veya adrese ver satırından hedef dosyayı belirleyin. Standart ayarlar kullanı ldığında liste, ıBelgelerimı klasöründeki ıbookmark.htmıe kaydediliyor. İleriıye tıklayarak aktarma işlemini tamamlayın. Mevcut dosyanın üzerine yazıdrmak için Evet ve Sonıa tıklamalı- sınız.

Oluşturulan HTML dosyasını almak için Dosya / Al ve Ver seçeneğini kullanabileceğ iniz gibi dosyanın konumunu doğrudan adres satırına da girebilirsiniz. ekrandaki listeyi tıpkı bir web sayfası gibi yazdırmak elinizde. Sık kullanılanlarla ilgili URLınin de görünmesi için Dosya / Yazdırıdan Seçenekler sekmesinde Bağlantı tablosunu yazdırıı işaretlemelisiniz.

[Windows 2000, XP]
Birlikte Aç komutunun tekrar etkinleştirilmesi

Dosyaları genellikle farklı programlar kullanarak açıyorsunuz ve bunun için de sağ tuşa tıklayarak ekrana gelen nesne menüsündeki Birlikte aç komutunu kullanıyorsunuz. Ancak bir süredir bu komut görünmüyor ve sadece bir hata mesajı ekrana geliyor.

İpucu: Söz konusu komutu yeniden kullanabilmek için sistem veri tabanında küçük bir değişiklik yapmanız yeterli olacaktır. Bunun için Kayıt Defteri'ni açın ve buradaki "HKEY_CLASSES_ROOTUnknownshellopenascommand" anahtarını açın. Ardından pencerenin sağ tarafındaki (Varsayılan) değerine çift tıklayın. Şimdi aşağıdaki satırı değer verisi kutusuna girin.

%SystemRoot%system32 undll32. exe
%SystemRoot%system32shell32. dll,
OpenAs_RunDLL %2
Ardından yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın ve Kayıt Defteri'ni kapatın. Artık daha önceden de olduğu gibi istediğiniz dosyanın nesne menüsünü kullanarak Birlikte Aç komutunu çalıştırabilirsiniz

[Windows 2000, XP, 2003]
Sistemdeki dosyaların hızlıca bulunması

Windows'un arama işlevi çok yavaş ve ayrıca Outlook altındaki e-postalar içerisinde doğrudan arama yapamıyor. AlternATIf bir çözüm arıyorsunuz.
İpucu: Bu isteklerinizi Google Desktop Search için de alternatif olan MSN Searc Toolbar'da kullanabilirsiniz. Bu araç çubuğu arama işlevinin haricinde Internet Explorer'a bir açılır pencere engelleyicisi ile sekmeli sörf işlevleri ekliyor. Ücretsiz olarak dağıtılan araç çubuğunu http://toolbar.msn.com adresinden indirdikten sonra dosyanın üzerine çift tıklayarak çalıştırın ve ekrana gelen talimatları takip ederek kurun. Bu sırada programın standart ayarları kullanmasını ve sihirbazı sonlandırmasını istediğinizi söyleyerek kurulumu sonlandırın. Bunun sonucunda uygulama sisteminizdeki dosyaları dizinleyerek çalışmaya hazır hale gelecektir. Ancak bu işlemin özellikle büyük disklerde uzun sürebileceğini unutmamalısınız.

MSN Search Bar, hem Outlook hem Windows hem de Internet Explorer programlarına ekleniyor. Ayrıca başlat çubuğuna eklen bir kutu yardımıyla da doğrudan sistem içerisinde arama yapabiliyorsunuz. Bunun için arama kutusuna bir kriter girdikten sonra bulunan dosyaların listelendiği bir menü ekrana geliyor. Buradaki sonuçlar ise küçük bir önizleme ile ekrana geliyor.

Uygulama standart olarak tüm e-postaları ve Belgelerim altındaki tüm klasörleri araştırıyor. Arama işlemini özelleştirmek için de görev çubuğundaki büyüteç simgesine sağ tuşla tıklayarak ulaşabileceğiniz nesne menüsündeki Desktop Search Options komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencerenin sol tarafındaki listeden Desktop Search kategorisini etkinleştirin ve arama aralığını örneğin, E-mail and all hard disks olarak değiştirin.

[Word XP]
Kaldığınız yerden çalışmayı sürdürün
Birkaç gündür uzun bir doküman üzerinde çalışıyorsunuz ancak dosyayı her açtığınızda en son kaldığınız yeri arayarak vakit kaybediyorsunuz. Bu sıkıcı aramalardan kurtulmak için pratik bir çözüm yolu arıyorsunuz.
İpucu: Üzerinde çalıştığınız dokümanı alışık olduğunuz gibi Dosya / Aç komutunu kullanarak açın. Eğer dosya açıldıktan sonra [Shift]+[F5] tuş birleşimini uygulayacak olursanız Word, fare imlecini belge üzerinde en son çalıştığını noktaya götürür. Bunun haricinde aynı tuş kombinasyonunu arka arkaya uygulayacak olursanız benzer şekilde en son değişiklik yaptığınız üç noktayı daha görebilirsiniz. Dördüncüde ise yine en son değişiklik yaptığınız yere geri dönersiniz.
Bu tuş birleşimini dokümanın başka bir bölgesinde değişiklik yaptıktan sonra bir önceki konuma geri dönmek istediğinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.


[Windows 2000, XP]
Engellenen donanım sürücüsü kurulumunun tamamlanması
Yeni bir donanım bileşeninin kurulumu sırasında ilk girişim uygun sürücünün yüklenmesi aşamasında başarısızlıkla sonuçlandı. Windows XP yeniden başlatıldığında her defasında bu yeni donanımı bulsa da kurulumu tamamlayamıyor.

İpucu: Bu gibi durumlarda sorun genellikle Windows'un yeni sürücü yüklenirken başvurduğu bir INF dosyasındaki hatadan kaynaklanır. Şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Windows Gezgini'nden C:/Windows klasörüne geçin ve Araçlar / Klasör Seçenekleri'nden Görünüm sekmesini, akabinde Gizli dosya ve klasörleri göster'i işaretleyin. Önce Uygula'ya ardından Tamam'a tıklayın.
Artık görünür hale gelen "Inf" klasörüne girerek "Infcache.1" dosyasına ulaşabilirsiniz. Bu dosyayı silin ve Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşalttıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Sürücüyü yeniden yükleyin ve cihazı bilgisayara bağlayın. "Donanım ekle" sihirbazı yeni bileşeni tanıyacak ve uygun sürücüleri seçmenizi isteyecek. Kaynak olarak "C:WindowsInf" klasörünü girin. Kısa bir süre sonra yeni donanımın başarıyla kurulduğuna dair mesaj, görev çubuğu üzerinde açılan bir pencere aracı lığıyla size bildirilecektir.

[Windows 2000, XP Professional]

Oturum açma girişimlerinin tespit edilmesi
Parola ile korunan kullanıcı hesaplarıyla bilgisayarınıza erişimi engelliyorsunuz. Bilgisayarınızın başında olmadığınız bir zaman diliminde herhangi bir oturum açma girişiminin olup olmadığını merak ediyorsunuz.

İpucu: Windows XP Professional ve Windows 2000 tüm oturum açma girişimlerini yerel güvenlik ilkeleri çerçevesinde kaydedebiliyor. Bu bilgilere ulaşmak için işletim sistemindeki Denetim Masası menüsünden klasik görünümde Yönetimsel Araçlar'a girin ve açılan alt klasörden Yerel Güvenlik İlkeleri'ne iki kez tıklayın. Soldaki pencere üzerinden Güvenlik Ayarları / Yerel İlkeler'den Denetim İlkesi'ni seçin. Daha sonra pencerenin sağından sağ tuşla Oturum açma olaylarını denetle'ye sağ tuşla tıklayın ve Özellikler'i seçin. Açılan iletişim penceresinden Hata'yı işaretleyin ve Tamam'a tıklayın. Başarılı oturum açma girişimlerinin de kaydedilmesini istiyorsanız Başarılı seçeneğinin onay kutusunu doldurun. Dosya / Çıkış ile pencereden çıkın. Kaydedilen oturum açma girişimlerini görüntülemek için Yönetimsel Araçlar'dan Olay Görüntüleyicisi'ni çalıştırın. Daha sonra Olay Görüntüleyicisi (Yerel)'den Güvenlik'e tıkladığınızda sağdaki pencereden tüm hatalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

[Windows 98, Me, 2000, XP]

Masaüstü simgelerinde yazı tipi renklerinin değiştirilmesi
Masaüstündeki simgelerinin adlarında kullanılan yazı tipi renklerini değiştirerek onları arkaplan resmiyle veya temanın bütünüyle daha uyumlu hale getirmek istiyorsunuz. Denetim Masası üzerinden bu değişikliği gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir seçenek tespit edemediniz.
İpucu: Denetim Masası'ndaki Görüntü seçeneği üzerinden yazı tipi rengini değiştirmek mümkün olmuyor. Ancak IconDesk adlı yazılımla bu işlemi gerçekleştirmek elinizde. Bu ücretsiz aracı http://byukruk.tripod.com adresinden indirebilirsiniz. Arşiv dosyasını sabit diskinizdeki herhangi bir klasöre açın ve bu klasördeki EXE dosyasına iki kez tıklayarak kurulumu başlatın. Icondesk, başlatıldığında görev çubuğu üzerindeki bildirim alanında yerini alacaktır. Simgeye sağ tuşla tıklayarak Settings'i seçin. General sekmesinden Transparent Icon Label TextBackColor seçeneğini etkinleştirerek arka planın saydam hale gelmesini sağlayın. Hemen alttaki renk alanına tıklayarak seçiminizi gerçekleştirin ve OK ile onay verin. Masaüstündeki bu değişikliğin etkisini anında gözlemleyebilirsiniz.

[Windows 2000, XP]

Önemli komutları Hızlı Başlat çubuğuna eklemek

İşyerindeki bilgisayarınızın başından sık sık ayrılıyorsanız, her defasında tek bir tıklamayla izinsiz erişimlere kapatabilirsiniz.

İpucu: Söz konusu değişiklik için "rundll" sistem komutundan yararlanmak mümkün. Elbette söz konusu kısayolu masaüstünde oluşturmakla da yetinebilirsiniz. Ancak bu durumda etkin durumdaki pencereler yüzünden kısayola doğrudan erişim güçleşir. Bu nedenle söz konusu bağlantıyı simge şeklinde Hızlı Başlat çubuğuna eklemek daha pratik bir çözümdür.

Bilgisayarın kilitlenmesinde tek tıklamanı n yeterli olması için Windows Gezgini'ni başlattıktan sonra adres satırına %AppData% ifadesini girin ve Git'e tıklayın. Bu komut kişisel uygulama verilerinin yer aldığı klasöre doğrudan geçiş sağlıyor. M'soft Internet Explorer Quick Launch klasörüne girin ve bu konumdayken Dosya / Yeni / Kısayol'a tıklayın. Ekrana gelen sihirbaz üzerinden bilgisayara erişimi engellemek için rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation komutunu girerek İleri'ye tıklayın. Bir sonraki adımdan Erişim engelle gibi bir isim belirttikten sonra Son'a tıklayın. Artık kısayol oluşturuldu ve Hızlı Başlat çubuğundaki yerini aldı.

Simgeyi değiştirmek için üzerine sağ fare tuşuyla tıklayın ve açılan menüden Özellikler'i seçin. Kısayol sekmesinden Simge değiştir'e tıklayın ve seçiminizi gerçekleştirin. Yeni düğmeye bir kere tıklamanız bilgisayarın kilitlenmesi için yeterli olacak ve doğrudan oturum açma ekranına geçilecek. Kullanıcı adı ve parola girerek, etkin oturumdaki işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu değişiklik, yalnızca o an oturum açmış olan kullanıcı için geçerli oluyor. Bilgisayarınızda oturum açma yetkisine sahip tüm kullanıcılar için aynı işlemleri tek bir adımda da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aynı kısayolu yukarıdaki yöntemle fakat bu kez: CBig Grinocuments and SettingsAll UsersApplication Data'da oluşturmalısınız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hatice-kinem.yetkin-forum.com
 
XP için yararlı ipuçları..
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu :: İşLetim SisTemLeri :: Windows-
Buraya geçin: