Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu

Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu
 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 
 

 <<<<HTML Hakkında >>>>

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 104
Kayıt tarihi : 15/11/08
Yaş : 27

MesajKonu: <<<<HTML Hakkında >>>>   Paz Kas. 16, 2008 12:19 pm

HTML Nedir?
HTML Versiyonları
HTML Editörleri
HTML Komutları
HTML'de Kullanılan Teknolojiler
Java
CGI (Common Gateway Interface)
VBScript (Visual Basic Script)

<<<<HTML Nedir? >>>>

HTML (Hypertext Markup Language); yazı, grafik, ses, film gibi pek çok farklı yapıdaki verilerden oluşabilen hypertext bir dökümanı formatlamak ile ilgili komutlar içeren bir yorumlayıcı programlama dilidir. Dökümanın hypertext olması, bir dökümanın ya da bir parçasının, başka bir dökümanın içinden çağırılabilmesini ifade eder. Çağırılan, aynı döküman içinde bir kısım ya da network üzerinde herhangi bir makinada yer alan başka bir döküman veya dökümanın bir kısmı olabilir. HTML programlama dilini kullanarak, kompakt ve etkileşimli Web sayfaları hazırlayabiliriz.

Her yararlı ve iyi şeyin gelişmekte olduğu gibi, HTML dili de gelişmeye uğramış ve zaman içinde değişik versiyonları çıkmıştır. Bunlara kısaca bir göz atmakta yarar vardır.


<<<<HTML Versiyonları >>>>

HTML 1.0: Bu versiyon, daha sonra geliştirilen versiyonlarla karşılaştırılınca, çok kısıtlı yeteneklere sahip olduğu anlaşılır. Bu nedenle HTML 1.0 ile yaratılan dökümanlar da oldukça basittir. HTML 1.0 dökümanlarının temel özellikleri şöyle özetlenebilir: Çok seviyeli başlıklar, paragraflar, hipermetin referansları, maddelenmiş listeler için özel formatlama.

HTML 2.0: Bu versiyon, 1994 yılından önce Web dökümanlarında kullanılan eklentiler ve özellikler temel alınarak hazırlanmıştır. Bu versiyonun beraberinde getirdiği temel yenilikler ise, satır içi görüntüler ve doldurulabilen formlardır.

HTML 3.0: Bu versiyonun sağladığı yeni özellikler şu temel başlıklar altında incelenebilir: Sayfa görünümü üzerinde ileri derecede kontrol, manşetler, görüntülerdeki popüler noktaların istemci tarafında işlenmesi, özelleştirilmiş listeler, istemci çekme/sunucu itme özellikli dinamik dökümanlar, matematik dökümanlar, stil yaprakları, form içi tablolar.

<<<<HTML Editörleri >>>>

HTML kodları herhangi bir editörde yazılabilir. Örneğin; bu iş için Unix üzerinde pico, vi; DOS altında MSDOS Edit, Windows textpad ya da herhangi bir metin editörü kullanılabilir. Fakat, HTML komutlarını hatırlamak, iyi bir programcı için bile güç bir iş olduğu için, tüm HTML konutlarını hatırlamamıza gerek bırakmayan özel HTML editörleri geliştirilmiştir. HTML editörleri çok yararlı programlardır. Birçok işi görsel menüler yardımıyla kolaylıkla yapabilmemizi sağlarlar, fakat, sayfamızda yapmak istediğimiz birtakım şeylere editörün özellikleri izin vermezse, o zaman HTML koduna müdahale etmemiz, yapmak istediğimiz şeyi HTML komutlarını kullanarak gerçekleştirmemiz gerekir. Ayrıca, Java Appletleri ve bazı CGI teknikleri ekleyebilmek için de sayfamızın HTML formatıyla uğraşmamız gerekir. HTML Editörlerini kabaca iki gruba ayırabiliriz.

1) Bu gruba giren editörler, HTML komutlarını menüler ya da bazı butonlar yardımıyla döküman içine yazmanızı, ilgili ortamlari kolayca olusturmanizi saglar. Bu editörlerden bazilari, yazdiginiz HTML kodunun sonuçlarını bir "preview" pencereden görmenizi saglarlar. Hemen hepsi, tüm HTML belirteç ve komutlarının anlatıldığı yardım dosyaları sunarlar. Bu tip editörlerin hemen hepsi, kolay web sayfası hazırlama sihirbazları (wizard) sunarlar. Böylece, bazı boşlukları doldurarak basit bir web sayfasını kolayca oluşturabilirsiniz. Ayrıca, hemen hemen tüm editörler, hazırladığınız sayfaları bir web sunucusuna (FTP ya da HTTP protokolü ile) gönderebilmek için gerekli araçları (web publishing) da içerirler. Bu editörler, çoğunlukla, dökümanınız içinde kullandığınız HTML komutlarını farklı renklerde göstererek sayfanınızın oluşturulma sürecini kolaylaştırırlar. Çoğu editör, bazı temel JavaScript programları/özellikleri ekleme ya da hareketli GIF resimlerini (animated GIF) kolayca hazırlamanızı sağlayabilirler. Bu editörlerden bazıları, hazırladığınız web sayfalarındaki HTML kodlarını kontrol edebilirler ve hatalı/eksik kullanımları saptayabilirler. Bunları yapan bazı yardımcı programlar da vardır.Bu editörlerden bazıları HotDog Pro , HomeSite, Web Edit, HotMetal ve DiDo 'dur.

2) Bu gruba giren editörler, yazdiginiz anda tüm formatlama özellikleri ile birlikte görebildiğiniz (WYSIWYG - what you see is what you get) türden "görsel HTML editörleri"dir. Bu programlar kullanılarak, karmaşık HTML kodlarına bulaşmadan oldukça iyi sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu tip editörlerden bazıları, aynı anda doğrudan HTML koduna da müdahele edebilmenize olanak tanır. HTML yardımı, kolay sayfa hazırlama sihirbazları, heceleme, web sunucusuna dosya gönderebilme gibi özellikleri bu programlar da, genellikle, sunarlar. Benzer şekilde, buton hazırlama, JavaScript programları/komutları ekleme ya da hareketli GIF resimlerini (animated GIF) kolayca hazırlamanızı sağlayabilecek özellikler de bu programlarda son günlerde sıkça karşılaştığımız özelliklerden. Popüler web istemcilerinden olan Netscape Navigator (4.x) bünyesi içinde yer alan "Composer" bu tür bir editör. Eger Netscape 3.x kullanıyorsanız web editörü bu ürünün Gold sürümünde. Popüler görsel editörlerden bazıları Microsoft Front Page, Symantec Visual Page, Adobe Page Mill, Claris Home Page' dir. Ayrıca, Microsoft Internet Explorer 4.x sürümü ile birlikte "Front Page Express" adıyla, orijinal ürünün daha basit bir sürümü de ücretsiz dağıtılmaktadır.

İkinci gruba giren editörlerden Microsoft FrontPage, hem yüksek oranda HTML kodlaması gerektiren uygulamaların çok kolay yapılabildiği görsel editör özelliği ile, hem de düz HTML kodunu degiştirebilmenize olanak tanıması ile kullanım alanı gittikçe artan popüler bir editördür.

<<<<HTML Komutları >>>>

Bir HTML dökümanının genel olarak görünümü aşağıdaki gibidir:

<HTML> ..........Html programının başlangıç komutudur.

<HEAD> ..........Bu alanda yazılan bilgiler Web sayfasında görüntülenmezler. Burada sayfa başlığı, anahtar kelime tanımlamaları, sayfa içerisinde kullanılan karakter bilgisi (dil, code page) gibi sayfanın doğrudan kendisine ilişkin tanımlamalar yapılır.

</HEAD>

<BODY>

..........Sayfa üzerinde görülmesi istenen herşey bu bölümde yazılır. Hazırlanan dökümanın başlangıç ve bitiş bloğu gibidir.

</BODY>

</HTML> ..........Html programının bitiş komutudur.

Yukarıda da görüldüğü gibi HTML komutları (belirteçleri) < > işaretleri arasına yazılırlar ve genelde her HTML belirtecinin / ile başlayan bir çifti vardır. Belirteçlerin çiftler halinde bulunması; söz konusu belirtecin sağladığı özelliğin sadece belirteç çifti arasına yazılan yazılara etki edeceğini ifade eder. Bir belirtece ait birden çok seçenek bulunabilir ve belirteçler seçeneklerle kullanıldığı zaman, bu seçeneklerin bir de değeri bulunur.

<belirtec_adi secenek_adi1=deger_1 secenek_2=deger_2 ...>

HTML, büyük harf küçük harf duyarlılığı olmayan bir dildir. Fakat okunabilirliği artırmak için, HTML belirteçlerinin büyük harf ile yazılması bir alışkanlıktır. Bir HTML dökümanı ile ilgili verilen bu genel bilgiler, ileride verilecek komutların kullanımının anlaşılması ve örneklerin incelenmesinden sonra, daha iyi anlamlandırılacaktır.

1.4.1. <HEAD> .......... </HEAD> Arasında Kullanılan Komutlar

<TITLE> .......... </TITLE> belirteç çifti: Bu belirteç çifti arasına browser' ın (listeleyici) başlık çubuğunda görülecek olan sayfanın başlığı yazılır.

<META> belirteci: Bu belirteç ile kullanılabilen birçok seçenek vardır. Örneğin bir kullanımı, bu belirteç ile sayfanızın içeriğini yansıtan bazı anahtar kelimeler ve tanımlamalar verilmesidir. Web üzerinde arama yapan arama motorları sayfaların meta belirteçlerine bakarak gruplandırma yaparlar. Bununla ilgili aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

<META NAME="Description" CONTENT="HTML öğrenmek için yararlı bilgiler">

<META NAME="Keywords" CONTENT="html, htm, web sayfası">

<META NAME="Author" CONTENT="Ozge Donmezer">

Başka bir kullanım, sayfadaki yazıların hangi dil ailesine ait karakterlerle yazıldığını belirtmek içindir. Yine aşağıda bunula ilgili bir örnek verilmiştir.

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=iso-8858-9"> (Türkçe' nin dahil olduğu dil ailesine ait standard tanımlaması iso-8859-9' dur.)

1.4.2. <BODY> .......... </BODY> Arasında Kullanılan Komutlar

Her türlü yazı, formatlama bilgileri bu bölüme girdiğinden, bir HTML dökümanının esas kısmını da bu bölüm oluşturduğundan, bu bölümde oldukça fazla sayıda komuttan söz edilecektir. Bu komutlar belirli bir mantık sırasına göre verilecektir.

<BODY BGCOLOR=& TEXT=& LINK=& ALINK=& VLINK=&>

RRGGBB ile temsil edilen hexadecimal bir sayıdır. (R= Red, G= Green, B= Blue) Bu yöntem kullanılarak değişik renkler elde edilebilir. Pek tercih edilmemekle birlikte sayı yerine doğrudan renk isimleri de verilebilir (aqua, black, blue, fuchsia, gray, green, lime, maroon, navy, olive, purple, red, silver, teal, white, yellow ). Bgcolor seçeneği, sayfanın zemininin, text, sayfa içindeki yazıların, link, bağlantı yazılarının, alink, aktif durumdaki bağlantı yazılarının, vlink, ziyaret edilmiş bağlantıların renklerini vermemiz için kullanılır.Sayfanın zemin rengini tek renk vermek yerine, fona bir background resmi de koyabiliriz. <BODY BACKGROUND=”image_URL”

Sayfa kenarları ayarlamaları da aşağıdaki şekilde yapılır:

<BODY LEFTMARGIN=& TOPMARGIN=&>

& marjin miktarını temsil etmektedir. Leftmarjin seçeneği sol kenarı, Topmarjin üst kenarı ayarlamamızı sağlar.Bir döküman içerisindeki yazılardan istediğimiz kısmının font özelliklerini belirlemek için font belirteci değişik seçeneklerle kullanılır:

<FONT SIZE=&> Font büyüklüğü belirlenecek yazı </FONT>

1’ den 7’ ye kadar değişebilir. Sayıyı artırdıkça, belirteç çifti arasına yazdığımız yazının büyüklüğü de artar.

<FONT COLOR=&> Font rengi belirlenecek yazı </FONT>

& yerine yine altı basamaklı hexadecimal sayılar kullanarak ya da doğrudan renk ismini vererek, ayarlamamızı yaparız.

<FONT FACE=”&”> Karakter şekli belirlenecek yazı </FONT>

& yerine istediğimiz karakter tiplerinden birini yazabiliriz. (Örneğin; Times New Roman, Arial gibi…)

Döküman içindeki yazılardan istediğimiz bir kısmına kalın, italik, altı çizgili vb özellikleri verebiliriz:

<B> Kalın yapılacak yazı </B>

<I> İtalik yapılacak yazı </I>

<U> Altı çizili yapılacak yazı </U>

<SUP> Satırın biraz üst tarafında görünmesini istediğimiz yazı </SUP>

<SUB> Satırın biraz alt tarafında görünmesini istediğimiz yazı </SUB>

<STRIKE> Üstü çizili yapılacak yazı </STRIKE>

HTML dökümanımızda paragraf başı yapmak, sadece alt satıra geçmek ya da bir kısım yazıyı tek bir satırda yazmak istediğimiz zaman aşağıdaki balirteçleri kullanmalıyız. <P> …...Yeni bir paragraf yapmak istediğimiz zaman

kullandığımız bu belirteç, çiftiyle birlikte kullanılmaz. Okunabilirliği artırmak için, genelde satırın sonunda kullanılır. Bir satır boşluk bırakır.

<BR> …..Bir alt satıra geçmek için kullanılan bu belirtecin de çifti yoktur. Bu belirteç bir satır boşluk bırakmadan, bir alt satıra geçer.

<NOBR> Hep aynı satırda yer almasını istediğimiz yazı </NOBR> ….. Bu belirteç, çiftiyle birlikte kullanılır ve belirteç çifti arasına yazdığımız yazı, bir satırda görüntülenir
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://hatice-kinem.yetkin-forum.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 104
Kayıt tarihi : 15/11/08
Yaş : 27

MesajKonu: <<< html hakkında>>>   Perş. Kas. 27, 2008 1:20 pm

Döküman içinde kullanacağımız başlık formatlarını ayarlamak için kullanacağımız belirteç ise aşağıda gösterilmiştir:

Başlık …..Bu belirteç çifti arasına da kullanacağımız başlığı yazarız. &, 1’ den 6’ ya kadar değişebilen bir sayıyı temsil eder. Sayı büyüdükçe, başlığın ebatları da küçülür.

Başlığı sağa, sola yaslamak ya da sayfanın tam ortasında bulunmasını sağlamak için belirteci ALIGN seçeneğiyle kullanılır.

Sağa, sola ya da ortaya yaslayacağımız başlık

& yerine 1’ den 6’ ya kadar bir sayı, # yerine de left, right ya da center gelmelidir.

Bir paragrafı olduğu gibi sağa, sola ya da ortaya yaslamak istedimiz zaman da

belirtecini çiftiyle beraber benzer şekilde ALIGN seçeneği ile kullanmalıyız.

Sağa, sola ya da ortaya yaslayacağımız paragraf# = left, right ya da center

Hazırladığımız dökümanda kullanmak istediğimiz özel karakter stilleri olabilir.Örneğin bir yerden alıntı yapmak istediğimizde, alıntı yaptığımız yazıların biraz eğik (italik gibi) görünmesini isteyebiliriz. Ya da bazı vurguladığımız kısımların daha çok göze çarpmasını isteyebiliriz. HTML’ de bu gibi özellikleri sağlayan belirteçler de vardır. Aşağıda bunlar verilecektir:

Önemli bir yazı …..Bu belirteç vurguyu belirtmek için kullanılır. (Dışarıya biraz eğik çıkar.)

Çok önemli bir yazı .…Bu belirteç çifti güçlü vurguyu belirtir. (Dışarıya biraz koyu çıkar.)

Yazılar yazılar …..Bu belirteç çifti yasa, kural belirten yazılar için kullanılır.

Örnek …..Örnek çıktı

Değişken, emin değil …..Değişken, karasız

Tanımlama …..Bu belirteç çifti tanımlama belirten yazılar için kullanılır. (Dışarıya hafif eğik çıkar.)

Alıntı …..Bu belirteç çifti alıntı yazılar için kullanılır.

Küçük yazı …..Bu belirteç çifti arasında yazılan yazılar dışarıya çok küçük çıkar.

Büyük yazı …..Bu belirteç çifti arasında yazılan yazılar dışarıya çok büyük çıkar.

Yazarın Adresi
…..Bu format yazarın adresini yazmak içindir.

İçeriden başla
…..Bu belirteç çifti arasına yazılan yazı sayfanın hem sağından hem solundan içeriye kayar.

Herhangi bir yazı ya da yazı grubu
…..Bu belirteç çifti herhangi bir yazı ya da yazı grubunun sağa, sola ya da ortaya yaslanmasını sağlar.

Ortalanacak yazı
…..Bu belirteç çifti yazı ve resimleri sayfada ortalar .

 Formatlı metin 
…..Bu belirteçler arasına yazılan her şey, yazıldığı gibi ekrana çıkar. Boşluklar, tab' lar, satır bölmeleri vb korunur.

Yanıp sönen yazı …..Bu belirteç çifti arasına yazılan yazılar dışarı çıktıklarında bir yanıp bir sönen şekilde görünürler.

Sayfamızda herhangi bir yere değişik boyutlarda çizgi çizmek isteyebiliriz.

Bunu
belirteciyle yaparız. Boyutlarını ayarladığımız seçenekleriyle birlikte kullanımı aşağıdaki gibidir.


…..Çizginin uzunluğunu ayarlamak için kullandığımız WIDTH seçeneğini WIDTH=50% şeklinde de kullanabiliriz. Örneğin; bizim kullanımımız sayfanın %50’ si, yani yarısı uzunluğunda bir çizgi çizmek istediğimizi belirtir.

Sayfamızdan yapacağımız bağlantılara gelince; öncelikle Internet üzerindeki herhangi bir makinadaki bir dökümana bağlantı yapmaya bakalım:

Buraya tıklayınız …..Web sayfanızda “Buraya tıklayınız” yazısı çıkacaktır ve bu yazı bir link görünümünü almıştır. Üzerine tıkladığınızda yazdığınız URL adresine ulaşırsınız. URL adresi aşağıdaki gibidir.://[ort_numarası]//dosya_adı

yerine webin dışında diğer internet servislerini sağlayan prottokolleri de yazabilirsiniz. Eğer, bulunduğunuz dizinde bir dökümana bağlantı yapmak istiyorsanız, sadece dökümanın adını yazmanız yeterlidir. Kendi makinanızda fakat başka bir dizin altındaki bir dökümana bağlantı yapmak için, dizin ismini ve döküman ismini yazmalısınız.

buraya tıklayınız

Aynı dökümanın içinde bir yere bağlantı yapmak istiyorsak o zaman şöyle demeliyiz:

buraya tıklayınız

Gitmek istediğiniz yerin HTML kodunu ise şöyle yazmalısınız:

Buraya hoşgeldiniz.

“name” burada sizin tespit edeceğiniz herhangi bir isim olabilir. (Örneğin 1. Bölüme gitmek istiyorsanız, name yerine 1, aynı şekilde 1. Bölümün bulunduğu yere de name olarak 1 yazmalısınız.)

Başka bir dökümanın bir parçasına gitmek istiyorsanız, hedef yazmalısınız. Tabii gideceğiniz döküman parçasının başında da yazmalıdır.

HTML dökümanınız içinde bir resim dosyasını da bağlantı elemanı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin;

Bana mail göndermek için zarfın üzerini tıklayın ……Bu dışarıya şöyle çıkar:

Bana mail göndermek için zarfın üzerini tıklayın ZARF RESMI

Eğer bağlantı yapılacak olan, bir dosyaysa, o dosyanın türü önemlidir. Dosyanın türü, Web sunucusu ve sizin Web istemciniz tarafından bilinen bir dosya türüyse (TXT, GIF, JPG, JPEG, PNG, XBM) bağlantı yazısının üzerine tıkladığınızda dosya açılır. Eğer ilgili dosya bilinmeyen bir dosya türüyse, o zaman bu bağlantı tıklandığında, web istemcisi o dosyayı "diske saklamak" ya da bir uygulama programıyla açmak şeklinde iki seçenek sunar. Bazı dosya tipleri ise, web istemcilerine yüklenen yardımcı "plug-in" ler ile işlenebilir. Bunlardan en popülerleri ses formatları (AU, WAV, MID); video formatları (RM, MOV, AVI) ve bazı özel tipte dosyalardır (AutoCAD çizim dosyaları gibi).

Kayan yazı görüntüsü elde edebilmek için kullanılacak olan belirteç çifti ... ‘dir.

Kayan yazı …..Bu belirteçler arasındaki yazı dışarıya kayan şekilde çıkar:

Bu belirteç çiftinin beraber kullanıldığı seçenekler aşağıda verilmiştir:

Kayan yazı …..# burada kayma hızını belirten bir sayıdır.

Kayan yazı …..Scrolldelay seçeneği yazının hangi aralıklarla bekletileceğini belirten bir sayıdır.

Kayan yazının büyüklüğünü, genişliğini ayarlayabiliriz. Align seçeneği ise, top, middle ve bottom değerlerini alabilir.Kayan yazıMerhaba!

Kayan yazının arkaplan rengini bgcolor seçeneği ile aşağıdaki gibi verebiliriz.

Kayan yazı

ANLAMLARINI

ANLAYAMADIM…

Listeler de incelenmesi gereken önemli bir konudur. Listeleri dört grupta inceleyebiliriz.

1- Sırasız (Unordered) Listeler: Bir seçenek belirtilmezse, siyah noktalı listeler oluşturur. • Win 98

 • Win NTWin 98

Win NT

Fakat, siyah nokta yerine, içi boş daire ya da kare şekli çıkarmak ta mümkündür. Bunun için kullanılması gerekli seçenek TYPE seçeneğidir. TYPE seçeneğinin alabileceği değerler disc, circle ve square’ dir.

2- Sıralı (Ordered) Listeler: Bir seçenek belirtilmezse, 1, 2, 3 … numaralı listeler oluşturur. 1. Win 98

 2. Win NT

Win98

WinNT

Burada da type seçeneğini kullanarak değişik sıralı listeler yaratmak mümkün olur.

 • # = A, a, I, i, 1

  3-Açıklamalı Listeler:  Win98

  Bir işletim sistemidir.

  WinNT

  Arayüzü Windows 95’ e çok benzeyen bir işletim sistemidir.  Win98

  Bir işletim sistemidir.  WinNT

  Arayüzü Windows 95’ e çok benzeyen bir işletim sistemidir.

  4-İçiçe Listeler:

  Tüm liste çeşitleri, 3'den fazla bölüm kullanmadıkça içiçe yazılabilir. Örnek olarak;  • İzmir’ deki üniversiteler   • Ege Üniversitesi

   • Dokuz Eylül Üniversitesi  • Ankara' nın belli başlı üniversiteleri   • ODTÜ

   • Hacettepe  Ekrandaki görüntüsü,

  •İzmir’ deki üniversiteler

  •Ege Üniversitesi

  •Dokuz Eylül Üniversitesi

  •Ankara'nın belli başlı üniversiteleri

  •ODTÜ

  •Hacettepe

  Web’ in ortak dili HTML kullanılarak hazırlanan sayfalarda, tablo ve form konuları da oldukça önmelidir. Fakat, burada amaç, tüm HTML komutlarını vermek değil, HTML dilinin temel mantığını anlatmak olduğu için, bu konulardan bahsedilmeyecektir.
 • Sayfa başına dön Aşağa gitmek
  Kullanıcı profilini gör http://hatice-kinem.yetkin-forum.com
   
  <<<<HTML Hakkında >>>>
  Sayfa başına dön 
  1 sayfadaki 1 sayfası
   Similar topics
  -
  » H.I.P.S Hakkında (Nedir? Ne İşe Yarar?)
  » Orgonik Tarım Hakkında Bilgi

  Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
  Weß TaSaRıM PayLa$ım PLatFoRMu :: Weß TaSaRıM PayLa$ım :: HtmL KodLar-
  Buraya geçin: